Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Finlandia - Laponia - Rovaniemi.

Email Drukuj PDF

Tym razem odbyliśmy podróż z panią Anią do najdalej wysuniętej na północ, części Europy, ba nawet przekroczyliśmy koło podbiegunowe, które wyznacza 69 równoleżnik.

Wyruszyliśmy do krainy lasów, reniferów, tysiąca wysepek, białych nocy i św. Mikołaja.

 

Finlandia? państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej. Finlandia nie miała wówczas tradycji państwowych, gdyż od podboju w średniowieczu ludów fińskich była pod obcym ? szwedzkim panowaniem, a następnie ponad 100 lat pod panowaniem rosyjskim.

Laponia? region w północnej Europie, obejmujący swoim zasięgiem Półwysep Kolski w Rosji oraz północne tereny trzech państw nordyckich: Finlandii, Szwecji i Norwegii. Zajmuje obszar ok. 380 000 km?. Rdzenną ludnością kraju są Lapończycy, których populację szacuje się na około 60-90 tys. osób. Obecnie stanowią oni mniejszość wśród mieszkańców Laponii.

Laponia jest największą i jedną z ostatnich krain, gdzie jeszcze praktykowany jest spęd wielkich stad zwierząt.

Głównymi ośrodkami miejskimi Laponii są: Murmańsk w Rosji, Kiruna w Szwecji, Kautokeino w Norwegii oraz Anár i Rovaniemi w Finlandii. Od 1996 roku kraina Laponii znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Laponia jest uważana za siedzibę św. Mikołaja.

Rovaniemi? miasto w północnej Finlandii, u ujścia rzeki Ounas do Kemi, kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego.

Rovaniemi szczyci się tym, że jest miejscem zamieszkania Mikołaja. Pisane przez dzieci przed każdymi świętami Bożego Narodzenia listy do św. Mikołaja, Santa Claus czy Dziadka Mroza często trafiają właśnie do urzędu pocztowego w Rovaniemi Władze miasta skwapliwie podtrzymują legendę, że to właśnie stąd wyruszają sanie zaprzężone w renifery, wypełnione prezentami, choć niektórzy utrzymują, że św. Mikołaj mieszka w innym miejscu Laponii.

W rzeczywistości w latach 20. XX wieku fiński sprawozdawca radiowy, Markus Rautio, spopularyzował legendę, wiążącą św. Mikołaja ze wzgórzem Korvatunturi (oznacza to "Wzgórze-Ucho", ze względu na jego kształt, który nasuwa myśl, że wysłuchiwane są tam wszystkie dziecięce życzenia), ale po sowiecko-fińskiej wojnie zimowej 1939-40, kiedy Finlandia zmuszona była oddać Rosji znaczną część swego terytorium, miejsce to znalazło się na samej granicy z ZSRR i przestało się w związku z tym nadawać do kultywowania tej legendy, toteż Mikołaja przeniesiono do Rovaniemi.

Tekst; Wanda Wilanowska ( zapożyczenia z internetu ), zdjęcia: Anna Malesa.

 

{gallery}finlandia{/gallery}