Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Meksyk ? kalendarz Majów.

Email Drukuj PDF

Styczniowe spotkanie z panią Anią Malesą było niesamowite, pełne kolorów i egzotyki. Korzystając z notatek pani Ani przypomnę słuchaczom kilka ciekawszych informacji.

MEKSYK ? kraj który urzeka jedyną w swoim rodzaju mieszaniną kultur, krajobrazu, tradycji.
Zacytuję pana Wojtka Cejrowskiego , który twierdzi:

" Polska to moja matka, Meksyk - moja żona, a Amazonia - moja kochanka ".

Meksyk zajmuje pod względem powierzchni  14 miejsce na świecie. Z prawie 117 mln mieszkańców jest 11 krajem z największą liczbą ludności. Stolica ? miasto Meksyk ? jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie.

Meksyk był zamieszkiwany już 20 tys. lat przed naszą erą. Do niedawna za najstarszą kulturę rozwiniętą na tym obszarze uchodziła cywilizacja Majów. Jednak odkrycia dokonywane w  XX w dowiodły istnienia innych cywilizacji.                                                                                                              

COBA - Tutaj oprócz pozostałości po Majach nie ma nic innego. W gęstej dżungli zatopione są ruiny miasta, które mogło liczyć ok. 55 tys. mieszkańców i mogło być największym miastem Majów.

Na terenach współczesnego Meksyku istniało kilka cywilizacji prekolumbijskich, m.in. Olmekowie, Zapotekowie, Majowie, Toltekowie i najbardziej znani ? Aztekowie. Ci ostatni stworzyli potężne imperium. Cywilizacja i imperium Azteków zostały zniszczone przez hiszpańskich konkwistadorów pod wodzą Hernána Cortésa w latach 1518-1521. Dzięki przebiegłości, wykorzystaniu wewnętrznych słabości państwa Azteków, przewadze uzbrojenia i dużej dozie szczęścia, stosunkowo niewielkie siły konkwistadorów, liczące ok. 600 osób, zdołały opanować imperium posiadające początkowo kilkusettysięczną armię.

Historia Meksyku jako niepodległego państwa ma swój początek w 1821 r., kiedy to po trwającej ponad 10 lat wojnie o niepodległość wojska hiszpańskie zostały pokonane przez oddziały kreolskie.

Około 89% społeczeństwa uważa się za katolików. Najważniejsze grudniowe święto to dzień Matki Boskiej z Guadalupe, który przypada 12 grudnia. Miliony pielgrzymów przybywają tego dnia do bazyliki w Mexico City.  Juz kilka dni wcześniej odczuwa się, że zbliża się 12 grudnia, bowiem ulicami przesuwają się grupy pielgrzymów - na rowerach, pieszo, ciężarówkami, konno. Niosą kwiaty i obraz Matki Boskiej z Guadalupe .

Wśród turystów największą liczbę stanowią Amerykanie, którzy upodobali sobie Meksyk ze względu na jego bliskość, niskie ceny. Turystyka jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki meksykańskiej, po wydobyciu ropy naftowej stanowi największe źródło dochodów.

Meksyk urzeka kolorami w codziennym życiu.

Szkieletorki - kościotrupki W Meksyku mówi się, że śmierć jest lepszym życiem, albo że śmierć jest snem. Śmierć jest zabawna, oswojona, występuję w ulicznym kabarecie, w piosenkach, jest podziwiana i poniewierana.                                                                                                               Meksykanie płaczą w obliczu śmierci, ale również żartują i śmieją się z niej.

Maski.

Aby w magiczny sposób utrwalić osobowość zmarłego, ludy Mezoameryki stosowały tzw. maski sepulkralne związane z kultem zmarłych. Każda maska wykonana jest ręcznie, jest inna, ma duszę.

Drzewa życia ? kolorowa ceramiczna rzeźba.

Meksykańskie drzewa życia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie i trwałych symboli kultury meksykańskiej, sięgający swymi korzeniami czasów przedkolumbijskich.

Tequila ? wódka meksykańska, odmiana mezcalu, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy.  Jest tam znana od czasów Azteków.

Dżungla - Południowa część kraju ma tropikalny charakter. Bogaty w duże opady deszczu półwysep Jukatan pokrywa gęsty las równikowy (selva). W jego skład wchodzą m.in. szerokolistne drzewa o różnych wysokościach, w tym palmy, cenione ze względu na twarde drewno.

To tylko niewielka część informacji , o tym ciekawym kraju. Jak zwykle było to bardzo interesujące spotkanie i jak zwykle stanowczo za krótkie, chociaż trwało niemal 2 godziny.

Treść i zdjęcia pani Anna Malesa, opracowała Wanda Wilanowska.