Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wiedza

SPOTKANIE Z PANIĄ DIABETOLG W RAMACH PROJEKTU "Akademia Aktywnego Seniora"

Email Drukuj PDF

Na zaproszenie SzUTW przyjechała do nas, z wykładem pt. "Cukrzyco pozwól żyć ", pani Diabetolog Janina Grzywacz. Pani Janina Grzywacz jest uznanym lekarzem w tej dziedzinie a także prekursorem diabetologii w naszym województwie. Wykład w zrozumiałym dla słuchaczy języku bardzo się spodobał. Można było zadawać pytania dotyczące tej choroby. Oprócz słuchaczy SzUTW obecni byli członkowie Koła Diabetyków, które powstało przy Szprotawskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku 9 lat temu. To oni szczególnie interesują się tą tematyką. Cukrzyca to podstępna choroba, która sieje wielkie spustoszenie w organizmie, choć nie boli. Zapraszamy serdecznie zainteresowanych do przyłączenia się do nas, mamy dużo materiałów edukacyjnych, bywają u nas lekarze z wykładami, pomagamy sobie wzajemnie i wspieramy się w chorobie, przekazujemy przepisy kulinarne o niskim indeksie glikemicznym.

Wykład odbył się w ramach projektu "Akademia Aktywnego Seniora"współfinansowany ze środków FIO

Tekst i zdjęcia M. i B. Licimińscy

Poprawiony: poniedziałek, 18 grudnia 2017 17:17

Forum Liderów Senioralnych Na Pograniczu Polsko-Niemieckim Sulechów 2017

Email Drukuj PDF

W dniach 13 i 14 maja w Sulechowskim Domu Kultury odbyło się Forum Liderów Senioralnych.

Spotkali się na nim przedstawiciele sześciu lubuskich UTW. Reprezentowała nas Jolanta Frątczak i Zbigniew Suchecki.

Pierwszego dnia przywitali nas serdecznie Dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury Pan Tomasz Furtak i Pan Ignacy Odważny - Burmistrz Sulechowa. Starosta zielonogórski Dariusz Wróblewski podziękował seniorom za współpracę transgraniczną mówiąc: cyt.: ,,widzę zawsze na uroczystościach zadowolonych i uśmiechniętych seniorów”. Wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym osobom, przedstawicielom lubuskich UTW.

Poprawiony: wtorek, 16 maja 2017 17:48

Historia chrześcijaństwa w Europie.

Email Drukuj PDF

Pod takim tytułem rozpoczął się 18 listopada kolejny cykl wykładów z księdzem Grzegorzem Laskowskim. Temat na kilka spotkań, tym bardziej, że nasz prelegent potraktował zagadnienie bardzo szeroko i rozlegle. Dzisiaj obejrzeliśmy dość drastyczny film dokumentalny o prześladowaniu chrześcijan  pt. ? Wiara wypróbowana w ogniu? . Film został nakręcony kilka lat temu, jest więc współczesnym dokumentem, który ukazuje ciemne strony ludzkości.

Ksiądz pozostawił nam pytanie  ? Jak ważna jest dla mnie moja wiara?, na które każdy sam ma sobie odpowiedzieć. Przywołał zdanie z Ewangelii według św. Mateusza:

Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie.

Następnie omówione zostały etapy rozwoju duchowego człowieka wg Geoffrey?a:

1. Człowiek Światowy.

2. Duchowość śmieciowa

3. Poszukujący.

4. Zatoka agnostyków.

5. Wierzący w Boga.

6. Wierzący Bogu.

7. Podążający za Bogiem.

8. Budujący Królestwo.

Niezależnie od wyznania, każdy z nas może umiejscowić się pod względem  swojej duchowości w którymś z w/w punktów. Niezorientowanych w czym rzecz, odsyłam do Internetu i życzę owocnej lektury.

Wanda Wilanowska.

Cechy osobowości a przeżycia religijne ? c.d.

Email Drukuj PDF

17 kwietnia słuchacze UTW z zainteresowaniem wysłuchali wykładu księdza Grzegorz Laskowskiego  ? Cechy osobowości a przeżycia religijne? .

Tym razem omawiane było szczegółowo pojecie:  MOTYWACJA i OSOBOWOŚĆ.

MOTYWACJA -stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, to wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian. Motywacja może być : zewnętrzna i wewnętrzna, oraz świadoma i nieświadoma. Ważne jest aby mieć świadomość co kieruje naszym postępowaniem i jakie czynniki  mają wpływ na nasze postępowanie.

OSOBOWOŚĆ - wewnętrzny system regulacji,  pozwalający na adaptację i wewnętrzną integrację myśli, uczuć i zachowania w określonym środowisku w wymiarze czasowym (poczucie stabilności). Osobowość kształtowana jest przez całe życie, szczególnie w okresie dzieciństwa oraz młodości.  Tak więc nigdy nie jest za późno na zmiany na lepsze!

Tekst: Wanda Wilanowska.

 

 

 

Cechy osobowości a przeżycia religijne

Email Drukuj PDF

Temat wykładu, który odbył się 20 lutego w SzDK. Wykład poprowadził ksiądz Grzegorz Laskowski ? wikariusz szprotawskiej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tematyka szeroka, dlatego ksiądz Grzegorz zdecydował się przedstawić całość zagadnienia podczas trzech kolejnych wykładów.

Na pierwszym spotkaniu omówione zostały poszczególne cechy osobowości jakie funkcjonują u ludzi, oraz emocje jakie nam towarzyszą. Rozmawialiśmy także o tym jak powstają emocje i czy są potrzebne.

Garść informacji z Internetu:

Emocje, silne wzruszenie, podniecenie, przeżycie - związane z tym, że człowiek jest systemem reagującym na siebie i na swoje stosunki z otoczeniem. Mają swój znak (+) - rozkosz, przyjemność, zadowolenie lub (-) - cierpienie, przykrość, niezadowolenie.

Wywoływane są przez różne czynniki, a reakcje emocjonalne są różnorodne: jedne wywołują tendencje do reagowania w określonym kierunku (np. ciekawość - podejmowanie czynności badawczych; strach -ucieczka lub znieruchomienie; gniew - atak), inne emocje wyrażają się reakcjami ekspresyjnymi, takimi jak radość, żal, przykrość.

Wykład był ciekawy i sympatycznie poprowadzony, z zaciekawieniem czekamy na następny.

Tekst, zdjęcia : Wanda Wilanowska.