Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

PIERWSZY SZPROTAWSKI KONGRES KOBIET

Email Drukuj PDF

Jeszcze w zielono grajmy…

Niedawno oddane do użytku, dopiero co zasiedlane Magdalenki miały swoje pierwsze uroczyste „wejście” w szprotawskie życie społeczne.

W sobotę 26 października 2019 r. odbył się

PIERWSZY SZPROTAWSKI KONGRES KOBIET

Na świecie a nawet w Polsce odbywa się bardzo wiele kongresów bardziej lub mniej ważnych. Dla mnie jako obywatelki i mieszkanki Szprotawy był to kongres najważniejszy. Poczułam się ważna jako kobieta i jako mieszkanka Szprotawy, poczułam, że moje miasto jest ważne. Uczestniczące w Kongresie kobiety (mężczyźni wprawdzie nieliczni też w nim uczestniczyli) nie poruszały tematów dotyczących polityki, światowych problemów kryzysowych czyli tzw. spraw fundamentalnych. Słuchałyśmy i dyskutowałyśmy o tym jak w tym trudnym i już niestety trochę oszalałym świecie być kobietą.; kobietą silną, świadomą siebie, swojej roli i wartości, jak znaleźć w sobie harmonię. Kongres rozpoczynał się panelem dyskusyjnym „Szczęśliwa z wyboru”. Był to bardzo dobry wstęp, z którego wniosek płynął taki, iż szczęście jest koło każdej z nas, wystarczy tylko po nie chcieć sięgnąć. Jednak należy być świadomym tego, że samo „chcenie” nie wystarcza – potrzebna jest aktywność. Najlepszym przykładem może być senior. Senior siedzący w domu i rozmyślający o chorobach nie będzie szczęśliwy. A przecież senior bogaty w swoje doświadczenie życiowe, życiową mądrość stanowi potencjał, szkoda aby potencjał ten marnował się. O sile kobiet, o tym, że nie stanowią one słabszej części społeczeństwa mówiły kobiety, dla których biznes jest życiowym wyborem i sukcesem. Organizatorzy Kongresy zaproponowali bardzo ciekawe wykłady i warsztaty prowadzone przez profesjonalnych specjalistów. Wykład z psychologii „Zgrane z życiem, odkryj siebie, by znaleźć harmonię” powinien być obowiązkowy dla tych, którzy szukają w życiu wielu rzeczy niepotrzebnych o tej najważniejszej zapominając. Codzienne życie dostarcza nam wielu emocji będących źródłem stresów. Bardzo przydał się wykład „Jak radzić sobie z trudnymi emocjami i asertywnie wyrażać siebie?”

Ja Elka (będąca aktualnie w bardzo stresującej sytuacji ) Szczególnie wdzięczna jestem Karolinie (pozdrawiam) za liryczne i wyciszające, pełne mądrej filozofii warsztaty „Vadic Art. – Malarstwo intuicyjne”. Kochani – wierzcie w intuicję. Nie w smartfony, Internet i wirtualne objawienia. Intuicja to wewnętrzna mądrość człowieka – nie traćmy jej. Kongres zakończył się pięknym koncertem. Szczególne podziękowania ślę do Agnieszki Zgrzebskiej za piosenki oparte o mądre teksty i świetne ich wykonanie. Agnieszko jesteś wielka! Potem była Gala i wybór Szprotawianki Roku i Szprotawianki Publiczności. Wybaczcie, że nazwisk nie wymienię. Po prostu zbyt dużo jest dla mnie SZPROTAWIANEK WSPANIAŁYCH. Wspaniałych w ciągu wszystkich lat, które tu przeżyłam i które może jeszcze przeżyję. Jestem silna, pełna nadziei i dobrych emocji i harmonii. Dziękuję za Kongres.

Elka Plucińska