Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Maroko.

Email Drukuj PDF

Maroko, Królestwo Marokańskie  ? państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Leży w zachodniej części gór Atlasu.Przez środek kraju przebiega pasmo Atlasu Wysokiego - najwyższy szczyt to; Dżabal Tubkal, mierzący 4167 m n.p.m.

Tereny Maroka są siedzibą koczowniczych plemion berberyjskich. Historia Maroka sięga IV wieku p.n.e., kiedy istniało tam państwo mauretańskie (berberyjskie). Przejęte przez Rzymian po upadku Kartaginy, pozostawało przez wieki pod jej władaniem. Później na krótko ziemie te zostały przejęte przez Bizancjum, by stać się ostatecznie domeną świata arabskiego i islamu. Rządzone były przez następujące po sobie arabskie i berberyjskie dynastie. Obecnie władzę sprawuje król Muhammad VI (od 23 lipca 1999 roku).

Przenieśliśmy się na Kontynent Afrykański, aby poznać kolejny kraj podróżując razem z panią Anną Malesą. Dowiedzieliśmy się, że na przeważającej części kraju znajdują się stepy i półpustynie,  na północy zarośla makii (wrzosiec drzewiasty, drzewo świętojańskie, pistacja kleista), w oazach palmy daktylowe. W górach częściowo zachowały się lasy, głównie to; cedry, dąb korkowy, endemiczne drzewo żelazne ? argania. Argania zwana jest złotym drzewem Maroka. Produkuje się z niego najdroższy na świecie olej arganiowy, którego produkcja w dużej mierze odbywa się ręcznie.

Do najczęściej spotykanych gatunków fauny można zaliczyć: fenki, dromadery, skorpiony, lisy, mangusty, a na zboczach Atlasu muflony.

Do najciekawszych miast tego kraju należy: Casablanka (największe miasto Maroka), Rabat (stolica), Fez, Meknes, Marrakesz. Maroko pod względem wielkości ruchu turystycznego jest w czołówce państw Afrykańskich, po Egipcie i Tunezji. Lista obiektów z Maroka na światowej liście dziedzictwa UNESCO w Afryce liczy aż osiem pozycji.

Tekst; Wanda Wilanowska, zdjęcia; Anna Malesa.

{gallery}maroco{/gallery}