Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wykład - sylwetka Winstona Churchilla

Email Drukuj PDF

Czy wiesz, że… Winston Churchill dostał literackiego Nobla?

Na grudniowym wykładzie sylwetkę Winstona Churchilla przybliżyła nam długo przez nas wyczekiwana Pani Małgosia Skawińska.

A oto krótki rys biograficzny

Winston Churchill uważany jest za Brytyjczyka wszech czasów i wybitnego polityka. Był też znakomitym strategiem, pisarzem, malarzem i mówcą. Mało osób wie, że ma na swoim koncie Literacką Nagrodę Nobla.

Jego ojcem był wpływowy polityk Partii Konserwatywnej, lord Randolph Churchill, a matką Jeanette Jerome, córka amerykańskiego finansisty. Podobnie jak większość dzieci z wyższych klas społecznych, Winston spędził większość dzieciństwa w szkołach z internatem. Już we wczesnej młodości ujawniała się jego buntownicza natura. Był nieposłuszny i nauczyciele narzekali na jego zachowanie, choć z angielskim i historią radził sobie wyjątkowo dobrze. Był również mistrzem szkoły w szermierce. Relacje z rodzicami układały mu się niezbyt dobrze. Bardzo kochał swoją matkę, ale ta w internacie odwiedzała go rzadko. Pisał do niej listy. Z ojcem z kolei miał jeszcze słabszy kontakt.

W 1885 r. ukończył Royal Military Academy i został podporucznikiem w czwartym regimencie huzarów Królowej. Jeszcze w tym samym roku udał się na Kubę, aby obserwować działania wojsk hiszpańskich przeciwko kubańskiej partyzantce. Kilkanaście lat później Churchill zdecydował się spróbować swoich sił w polityce, ale nie dostał się do parlamentu. W 1899 r. Winston zdecydował się na podróż do Afryki. Chciał być korespondentem wojennym podczas tzw. II wojny burskiej. Pociąg, którym jechał, wpadł jednak w zasadzkę. Za sprawą przyszłego brytyjskiego premiera tory udało się odblokować. Churchill został jednak ranny i trafił do niewoli. Uciekł z obozu, co uczyniło go bohaterem wojennym.

Po powrocie kolejny raz wystartował w wyborach parlamentarnych. Tym razem z powodzeniem. Napisanie kilku książek pomogło w rozpoznawalności jego nazwiska. Szybko zyskał opinię świetnego mówcy i był uznawany za najbardziej prominentnego polityka Wielkiej Brytanii. Później przyszły wzloty, ale też upadki w jego politycznej karierze. W 1940 r. po niepowodzeniach w Norwegii rząd Chamberlaina stracił zaufanie społeczne. Chamberlain zdecydował się wskazać na swojego następcę, Winstona Churchilla, a król Jerzy VI powierzył mu misję tworzenia rządu.

Churchill był zdeterminowany, aby wygrać wojnę z Niemcami do tego stopnia, że usunął z gabinetu wszystkich zwolenników budowania porozumienia i pokoju z Niemcami. Odparcie powietrznej ofensywy podczas Bitwy o Anglię sprawiło, że popularność premiera była jeszcze większa. Wiele jego przemówień przeszło do historii. O uczestnikach bitwy o Anglię powiedział, że „nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”.

Kiedy Churchill nie zajmował się polityką, oddawał się swoim największym pasjom: pisaniu oraz malarstwu. Namalował ponad pięćset obrazów, a jego talent do przemówień oraz pisania opracowań historycznych został wyjątkowo doceniony, o czym mówi się bardzo niewiele. W 1953 r. przyznano mu Literacką Nagrodę Nobla „za mistrzostwo opisu historycznego i biograficznego, jak i doskonałe przemowy w obronie wysokich ludzkich wartości”.

Poniżej kilka trafnych wypowiedzi brytyjskiego polityka.

Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział”.

Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi, zanim nic nie powie”.

Niewiele jest cnót, których Polacy nie posiadają, ale niewiele też jest błędów, których potrafili uniknąć…”

Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga”.

Wszystkie wspaniałe rzeczy są proste i mogą być wyrażone pojedynczym słowem: wolność, sprawiedliwość, honor, obowiązek, miłosierdzie, nadzieja”.

W styczniu Pani M. Skawińska przybliży nam sylwetkę amerykańskiego poety, nowelisty i krytyka literackiego Edgara Allana Poe.

Serdecznie zapraszamy – na takich wykładach nikt się nie nudzi!!!!