Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Gruzja

Email Drukuj PDF

Kraj ten kojarzy nam się z rozległym łańcuchem górskim Kaukaz, bajecznymi miastami Tbilisi i Batumi ( zespół ?Filipinki? śpiewał piosenkę zaczynającą się od słów Batumi, ech Batumi, herbaciane pola Batumi). Z gościnnymi Gruzinami w wysokich karakułowych czapach, którzy kochają śpiewać i tańczyć, oraz z winem. Kojarzy nam się także z jednym z najokrutniejszych ludzi XX wieku z Józefem Stalinem ? Josif Dżugaszwili.

Właśnie do Gruzji zabraliśmy się razem z panią Anią. Poznaliśmy historię, przyrodę i kulturę państwa, którego początki sięgają czasów II tys. p.n.e. gdy wybrzeże Gruzji znane było starożytnym Grekom pod nazwą Kolchida. Państwo to, jako drugie po Armenii przyjęło chrześcijaństwo, jako religię państwową.

Dalsze losy kraju były bardzo burzliwe. Szczyt potęgi osiągnął między XI a XIII wiekiem, za panowania króla Dawida Budowniczego i później za panowania królowej Tamar.

Najnowsza historia Gruzji sięga końca XX wieku, kiedy po rozpadzie ZSRR w 1991 roku staje się państwem niepodległym. Obecnie jak na standardy europejskie jest to biedny kraj, który boryka się z wielkimi problemami korupcji. Jednak pomimo to przyciąga wielu turystów przepięknymi krajobrazami, przepysznym jedzeniem, wyśmienitym winem i wielką gościnnością mieszkających tu ludzi.

Gruzińskie powiedzenie mówi ?Gość w domu jest posłańcem Boga".

Tekst: Wanda Wilanowska, zdjęcia :  Anna Malesa.

 

{gallery}Gruzja{/gallery}