Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dania.

Email Drukuj PDF

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego  ruszyliśmy w kolejną podróż z panią Anną Malesą. Tym razem podróżowaliśmy  stosunkowo blisko,  po sąsiedzku odwiedziliśmy Danię. Kraj ten ma 443 wyspy, z tego 76 z jest zamieszkanych. Największe duńskie wyspy połączone są ze sobą i z kontynentem mostami.

Danię głównie kojarzymy z wielkim pisarzem Hansem Christianem Andersenem, i Karen Blixen -  pisarką znaną ze wspomnień o swoim życiu w Kenii, wydanych jako powieść pt. Pożegnanie z Afryką, oraz słynną rzeźbą Małej Sy­ren­ki przy ko­pen­ha­skiej pro­me­na­dzie. Osoby interesujące się historią,  zapewne powiedzą jeszcze, że był to jedyny kraj europejski ( poza Turcją ), który zaprotestował przeciwko likwidacji Polski po III rozbiorze w roku 1795.

Podróżując z naszą przewodniczką zapoznaliśmy się z bogatą historią kraju i odwiedziliśmy wszystkie ważniejsze miejsca. Poznaliśmy miejscowość Odense, w której urodził się Christian Andersen, znany najbardziej ze swej twórczości baśniowej. Odwiedziliśmy także największe miasto i zarazem stolicę kraju ? Kopenhagę.

W wielkim skrócie - Wanda Wilanowska.

{gallery}dania{/gallery}