Stowarzyszenie Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku | UTW Szprotawa

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wycieczka do Niemiec ? Brandenburgii !

Email Drukuj PDF

22 maja, około 50-ciu słuchaczy UTW wzięło udział w wycieczce do Niemiec, na tereny Łużyckiego Zagłębia Węglowego.

Naszym przewodnikiem był pan Ginter Schimak, który opiekuje się niemieckimi seniorami a z nami współpracuje i sympatyzuje już od kilkunastu lat.

Miejsca, które zwiedzaliśmy to tereny, w których już się nie wydobywa węgla brunatnego. Obejrzeliśmy nieczynne kopalne, po których pozostały olbrzymie dziury w ziemi, oraz tereny, na których trwa rekultywacja, czyli przywrócenie środowiska do poprzedniego stanu sprzed uruchomienia kopalni. Oczywiście w 100% tego nie można zrobić, bo chociażby jak przywrócić tam wsie, miasteczka, które zostały wysiedlone, przeniesione gdzie indziej?

 

 

 

 

 

Przebywaliśmy również w miejscach całkowicie zrekultywowanych, na których powstały rozległe tereny rekreacyjne. Takim miejscem było jezioro w pobliżu miejscowości, Senfterberg, po którym płynęliśmy stateczkiem. W niewielkiej odległości, również na terenie już zagospodarowanym, wspinaliśmy się na wieżę widokową, by obejrzeć panoramę najbliższej okolicy.

Na zakończenie pojechaliśmy do Sprembergu, gdzie w odremontowanym budynku oddanym do dyspozycji seniorów ( w czym niemałe zasługi położył pan G. Schimak ) bardzo miło powitał nas Burmistrz miasta. Miała  tutaj miejsce także mała uroczystość, związana z jubileuszem ukończenia 80-ciu lat, przez pana Antoniego Mrozka, naszego CZŁONKA HONOROWEGO, który przez wiele lat współpracuje z miejscowymi seniorami. Były kwiaty i gromkie sto lat. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, przy kawusi i ciastku! Nie obyło się bez niespodzianki, otóż nasz kolega Mirek spotkał swego ? brata po wąsach ?, ależ było zaskoczenie ( zdjęcie).

Syci wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną, po cichu marząc, żeby i w naszym regionie były miejsca tak dobrze służące wypoczynkowi.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zajęli się sprawami merytorycznymi, szczególnie: koleżance Halince, Gizeli, panu Antoniemu, a przede wszystkim panu Ginterowi Schimakowi.

Tekst; Wanda Wilanowska, zdjęcia; R. Rajkiewicz, W. Wilanowska.

{gallery}nie{/gallery}